Tipy na výlety v okolí

Pozrite si naše tipy na miesta, ktoré Vám odporúčame navštíviť počas pobytu na Chate MEŠTER. Tešíme sa na Vaše fotky, ktoré nám po úspešnom výlete pošlete :-) Samozrejme, že sa tu nenachádzajú všetky zaujímavé miesta, ktoré by ste mali vidieť, ale snažili sme sa spraviť menší výber tých najvyhľadávanejších. 
 

1. ROZHĽADŇA HÁJ - NOVÁ BAŇA

 

Rozhľadňa Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane, preto návštevu určite neodkladajte.Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov, stojí v nadmorskej výške 625 m n.m. a je súčasťou náučného chodníka Zvonička.

Náučný chodník Zvonička, ktorý začína v meste Nová Baňa má dĺžku viac ako 6 kilometrov. Je nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný.Na vyhliadkovej plošine je umiestnený vyhliadkový ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Ponúka výhľad takmer na celú Novú Baňu, ďalej na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Vtáčnik.

 

 

2. VODNÁ NÁDRŽ TAJCH  - Nová Baňa

Umelá vodná nádrž Tajch sa nachádza v časti mesta Nová Baňa nazývanej Štále. Vodná nádrž je súčasťou rozsiahlejšieho rekreačného areálu. Vybudovaná bola v rokoch 1792 – 1794 ako súčasť bývalého banského vodohospodárskeho systému.

Vodná nádrž tajch je obkolopená prekrásnou prírodou a božským tichom. Je vhľadávaná nielen rekreantmi, ale aj rybármi. Voda v Tajchu je osviežujúca a krištáľovo čistá. Obohnaná je trávnatými brehmi, ktoré slúžia na slnenie a relax.

Pre aktívny pohyb rekreantov slúži volejbalové ihrisko, badmintonové ihrisko, tenisové kurty a ihrisko na plážový volejbal. Areál je vhodným východiskovým bodom výletov do okolitej prírody po značených aj neznačených turistických a cykloturistických trasách.

 

 

3. POHORIE VTÁČNIK

Vtáčnik je celok Slovenského stredohoria a patrí medzi veľmi navštevované miesta. Na severovýchode a na západe je ohraničený Hornonitrianskou kotlinou, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou.

Na území okresu Žarnovica sa rozprestiera časť chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, ktorú tvoria dve pohoria – staré jadrové Tribeč a mladšie sopečné Vtáčnik. Vtáčnik patrí k celku Slovenské stredohorie.
 

 

4. STAROHUTSKÝ VODOPÁD - Nová Baňa

Neďaleko mesta Nová Baňa príroda vytvorila krásny Starohutský vodopád. Aj keď sa svojou veľkosťou nemôže porovnávať s vodopádmi v Tatrách či v Slovenskom raji, pre turistov má veľký význam a čaro.

Starohutský vodopád vznikol tektonickým poklesom krýh a dosahuje výšku päť metrov. Nachádza sa na Sklennom potoku asi 300 m severne od osady Stará Huta - mestskej časti Novej Bane. Ideálny čas na návštevu je v jarnom období. Okolo vodopádu vedie náučný chodník Vojšín, ktorý vedie pohorím Pohronský Inovec. Chodník začína v obci Stará Huta a končí v obci Malá Lehota.

 

5. HRAD REVIŠTE - Žarnovica

 

Nad údolím Hrona na strednom Slovensku neďaleko Hliníka nad Hronom sú vsadené do romantického prostredia zrúcaniny hradu Revište.

Nachádzajú sa na strmom brale vystupujúcom takmer 100 m nad nivu Hrona. Pod hradom je nádherná lúka, ktorú s obľubou využívajú ako táborisko vodáci splavujúci rieku Hron.

 

 

 

6. HRAD MARCUS - Repište

 

Istý bratislavský podnikateľ tam pre svojho syna Marcusa nechal postaviť repliku stredovekého hradu. Motiváciou mu vraj bol fakt, že v minulosti v tejto oblasti zaniklo veľa takýchto stavieb. V horách nad obcou Repište sa týči hrad ako z rozprávky.
Začali ho stavať v roku 2009 na mieste starej usadlosti z 19. storočia a slúžiť bude výlučne turistom. 

 

 

7. ZVEROPARK - Žarnovica

 

Zveropark je miesto, na ktorom Vám okrem prehliadky zvierat ponúkajú ďalšie možnosti využitia voľného času v prírode so svojimi blízkymi. Môžete sa vyšantiť na detskom ihrisku, zaskákať si na trampolínach, pohladkať si prítulné miniovečky a minikozičky či zajačiky. V Zveroparku sa nachádza okolo 30 druhov zvierat.

Doprajte Vašim deťom zážitok v podobe skvelej rybačky, grilovačky alebo táborenia v prírode. Vráťte sa do Vašich detských čias a ukážte aj svojim deťom aká zábavná môže byť streľba z praku.